Nowotwór jąder to jeden z rzadszych nowotworów, które występują u mężczyzn. Niestety, w przeciągu ostatnich 50 lat, zachorowalność na tą chorobę diametralnie wzrosła, szczególnie u mężczyzn poniżej 40 roku życia. Jakie są objawy tego nowotworu, w jakich przypadkach powinniśmy zareagować? Dobra profilaktyka i szybka reakcja na niepokojące objawy może uratować nam w tym przypadku życie.

Rak jąder objawy i diagnostyka

Nowotwór jąder jest naprawdę trudny do wykrycia, szczególnie w początkowej fazie. Według statystyk, jedynie u 25% chorych w momencie rozpoznania występuje stan zapalny i ból. Najczęstszym objawem nowotworu jest powiększenie części, lub całych jąder. Powiększone chorobowo jądra są twarde i wyraźnie cięższe. Jeśli więc taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, powinniśmy zacząć diagnozować problem i sprawdzić czy nie jest to początek gorszych konsekwencji.
Dobry specjalista jest w stanie rozpoznać nowotwór jąder już poprzez zwykłe badanie na wizycie. Oczywiście zawsze do upewnienia są wykonywane też inne badania, by leczenie raka jąder było jak najlepiej zaplanowane. Najlepszym badaniem w tym przypadku jest standardowe usg jąder. Jeśli już mamy stwierdzony guz, który jest nowotworem jąder – mamy robione badania takie jak wskaźniki biologiczne. Cała reszta badań jest wykonywana w trakcie rozwoju leczenia.

Rak jąder – leczenie

Wcześnie wykryty nowotwór jąder ma niemal 100% wyleczalności i warto o tym pamiętać na samym początku leczenia. Zazwyczaj pierwszymi krokami podczas leczenia, jest sprawdzenie czy guz jest operacyjny. W tym przypadku, bardzo rzadko zdarza się, by guz był umiejscowiony tak, by był nieoperacyjny. Usunięcie jąder jest najczęstszym i najlepszym rozwiązaniem. Należy też pamiętać o tym, że usunięcie jednego jądra u mężczyzn nie powoduje bezpłodności, której młodzi pacjenci bardzo często się obawiają. W niektórych przypadkach trzeba usunąć też okoliczne więzły chłonne.
Po wykonanym zabiegu, usunięty materiał bada się hispatologicznie. To bardzo ważne, na podstawie tego badania lekarze są w stanie określić, czy potrzebna jest dalsza kuracja pacjenta. Aktualnie leczenie nowotworów jest na bardzo wysokim poziomie, przez co zazwyczaj nawet profilaktycznie stosowane jest skojarzone leczenie.
W leczeniu raka jąder najczęściej stosowana jest radioterapia, lub chemioterapia. Radioterapia jest stosowana w przypadkach, gdzie nowotwór nie był groźny, był w wczesnym stadium. Jest to leczenie, które jest o wiele mniej szkodliwe dla całego organizmu a po jego zastosowaniu mamy większą pewność co do tego, że wznowa choroba nie nastąpi.
Chemioterapia z kolei jest o wiele poważniejszym leczeniem, które ma gorszy wpływ na cały organizm. Jednak nie ma się czego obawiać – jest równie bardzo skuteczna, jednak silniejsza od radioterapii. Skutki na nasz organizm, takie jak wypadanie włosów, czy ogólne osłabienie utrzymuje się przez czas terapii, oraz kilka miesięcy później. Po przebytej chemioterapii wszystko wraca do normy i możemy cieszyć się odzyskanym zdrowiem. Wszystko jednak zależne jest od szybkiej diagnostyki i właśnie ona jest najważniejsza w całej walce z nowotworami, zarówno jąder jak i wszystkimi innymi.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *