Czym jest CBN i jak powstaje?

         CBN (kannabinol) to niepsychoaktywny produkt, który powstaje w wyniku utleniania się THC. W największych ilościach znajduje się w suszonym i starszym surowcu konopnym. Jest dość ciężko pozyskiwany, ponieważ nie ma go bezpośrednio dużo w konopi, ważne jest by konopia wyrastała w słońcu i cieple, tak by stała się maksymalnie dorodną rośliną. Postać kwasową CBN jest pod wpływem ogrzewania dekarboksyowana do CBN. Stężenie jakie posiada CBN, jest uzależnione od tego, jak wiekowe są produkty konopne. Jest on silniejszym agonistą receptorów CB1 i CB2. 

Właściwości odkryte w CBN

         Z obserwacji badań laboratoryjnych wynika, ze CBN wykazuje podobne właściwości do CBD. Jedną z właściwości jest działanie antybakteryjne, które rozumiane jest tu nawet jako działanie podobne do antybiotyków. Wykryto też, że związek CBN stymuluje apetyt, a mianowicie może podnieść apetyt i łaknienie. Może tez wspomagać stany zapalne i je eliminować oraz minimalizować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Odszukać też można zapisy na temat jego działania przeciwwymiotnego, przeciwbólowego, przeciwdrgawkowego i regeneracyjnego skóry. Dużo też mówi się o działaniu nasennym kannabinoidów, jednak CBN sam w sobie nie wykazuje takiego działania, a co więcej bardziej prawdopodobne jest, że działanie nasenne uzyskamy łącząc go z THC. Działając razem mogą wykazywać działanie nasenne. Na rynku CBN jest dostępny, m. in. w postaci olejków, gdzie najlepiej sięgać bo te ful spectrum, stosuje się go miejscowo na skórę lub doustnie.

Jak CBN działa na system ednokanabinoidowy?

         Kannabinol (CBN) wpływa na nasz układ endokannabinoidowy podobnie jak inne kannabinoidy. Podobnie jak THC wiąże się on z receptorami CB1, obecnymi m. in w korze mózgowej oraz CB2, mającymi miejsce głównie w układzie immunologicznym. Większe powiązanie wykazuje jednak z receptorami CB2, ma zdolność do hamowania wielu enzymów i może stymulować aktywność fosfolipaz. Działa on bezpośrednio na receptory kannabinoidowe, w odróżnieniu od CBD, które działa na nie pośrednio. Oznacza to, że stanowi doskonałe uzupełnienie tego związku, wzmacniając współdziałanie zawartych w konopiach substancji. Nie ulega wątpliwości, ze CBN jest związkiem nadal badanym i obserwowanym, stąd jego działanie jest obecnie ostrożnie rozumiane pod kątem wspomagania leczenia chorób. Jednak powstaje w tym temacie coraz więcej opinii idących w stronę doskonałych właściwości terapeutycznych CBN.  

https://www.essenz.pl/collections/oleje-konopne-premium

 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *